сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинDJI претстави дрон кој може да лета на дожд, ветар и снег...
spot_img

DJI претстави дрон кој може да лета на дожд, ветар и снег (ВИДЕО)

Повеќето дронови не се користат за време на дождливо време, а тоа важи дури и за индустриските дронови на DJI. Меѓутоа, сега DJI претстави дрон кој го нема тој проблем.

Станува збор за дронот DJI M30 Enterprise, кој е подготвен за силен дожд, силен ветер, поголема надморска височина, па дури и услови за снег и мраз. Може да издржи и температури од минус 20 до 50 степени.

Дронот е попренослив од другите индустриски дронови, доволно е мал за да го собере во голем ранец или мала торба со тркала. Неговите пропелери може да се склопат со притискање на копче наместо завртките потребни за претходните модели на Matrix.

М30 може да помине 41 минута во воздух, а доаѓа со роботизиран DJI Dock опремен со метеоролошка станица, камери за надзор, антени, 25-минутно брзо полнење на батеријата и може да поддржува мисии во рок од 7 километри.

DJI Dock треба да биде поврзан со извор на енергија и има потреба од пристап до интернет, но има и внатрешна батерија како резервна копија.

DJI нуди две верзии на дронот, а разликите се однесуваат на камерата. M30 има камера од 48 MP со 5 – 16x оптички и 200x дигитален зум и широка камера од 12 MP и овозможува фотографирање 8K и снимање видео со 4K / 30 fps. Исто така, постои ласер за дострел кој прецизно ги одредува координатите на објектите на оддалеченост до 1.200 метри. Што се однесува до M30T, тој има и радиометриска термална камера со резолуција од 640 x 512 пиксели.

Дронот е опремен со сензори за откривање пречки од шест правци, како и систем за итно слетување со три пропелери.

M30 чини 10.000 долари, а M30T 14.000 долари. Двата дрона доаѓаат со редизајниран RC Plus контролер со поголем екран од 7 инчи и IP54 сертификат за издржливост. Надворешната батерија може да се менува, а во пакувањето има две.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ