четврток, септември 21, 2023
Google search engine
ПочетнаМагазинЖивот12 земји го укинаа Ковид-фашизмот 
spot_img

12 земји го укинаа Ковид-фашизмот 

Шведска и Швајцарија, заедно со Данска, Норвешка, Финска, Ирска, Холандија, Италија, Литванија, Франција и Обединетото Кралство, најавија дека ќе ги укинат ограничувањата за КОВИД и ќе ги отворат своите земји

Европа го забрзува укинувањето на ограничувањата за КОВИД бидејќи напорите да се запре ширењето на вирусот не успеаа и земјите ја намалуваат оценката за заканата од САРС-КоВ-2.

Италија, Франција, Норвешка, Литванија, Англија и Финска исто така ги олеснија ограничувањата.

„Треба да разговараме дали не е време да заземеме поинаков став и да ги релаксираме ограничувањата дури и со голем број инфекции“, им рече на новинарите финската премиерка Сана Марин. „Се надевам дека ќе можеме да ги укинеме ограничувањата во текот на февруари.“

Владата на италијанскиот премиер Марио Драги првично ќе се фокусира на регулативите за детски карантин, со планови за намалување на условот за 10-дневна изолација на пет дена.

Литванската влада го отстранува условот да се прикаже карта за вакцинација на јавни места како што се ресторани и спортски настани, а невакцинираните работници повеќе нема да мора да се подложуваат на неделни тестови.

Во Франција, релаксираните правила стапија на сила во средата: задолжителната работа од дома беше укината, обврската за носење маски за лице на отворено беше отстранета и ограничувањата за присуство на стадионите и театрите беа укинати.

Норвешка го следеше примерот, укинувајќи ги ограничувањата за приватните собири, барови и ресторани и се откажа од граничните контроли.

Англија минатата недела објави дека ќе ги укине ограничувањата за КОВИД. Почнувајќи од 27 јануари, покривањето на лицето повеќе не е законско барање во Англија и сертификатите за КОВИД потребни за влез во големите сали и клубови се укинати.

На 26 јануари, Холандија повторно ги отвори рестораните, баровите, музеите и театрите како дел од поширокото олеснување на ограничувањата. (…)

Една неодамнешна анализа на истражувачите на Џон Хопкинс покажа дека мерките за затворањена против КОВИД воведени во САД и Европа речиси немаат влијание врз јавното здравје.

Мерките за затворањата на КОВИД, исто така, помогнаа „да се намали економската активност, да се зголеми невработеноста, да се намали школувањето, да предизвикаат политички немири, да придонесат за семејно насилство и да ја поткопаат либералната демократија“.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ