среда, декември 6, 2023
spot_img
ПочетнаМагазинЖивот10 ЕУ градови со најголема стапка на иселување
spot_img

10 ЕУ градови со најголема стапка на иселување

Рози не цветаат во секој дел на Европската Унија, па оттаму на оваа листа има дури 5 италијански градови, а останатите се од Централна и Источна Европа.

Италијанскиот град Месина во периодот од 2015 до 2020 година го намалил бројот на своето население за 4,9%, што е најмногу во цела Европска Унија.

Втор со заостанување од 0,2% е романскиот град Плоешти, а на делба на 3. место се романски Галаци и унгарски Мишколц.

Потоа следуваат дури 4 градови од Чизмата и тоа Палермо, Џенова, Таранто и Катанија. Ако за градовите од Јужна Италија не е изненадување иселувањето, тогаш северната Џенова е најнепријатното изненадување на оваа листа која се затвора со романска Крајова и литванската престолнина Каунас.

Од овие топ 10 дури три се на островот Сицилија, и тоа трите најголеми: Месина, Палермо и Катанија.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ