вторник, ноември 28, 2023
Google search engine
ПочетнаБалканРаздрман Балканот: Украина го признава Косово - Пратеник поднесе иницијатива до законодавниот...
spot_img

Раздрман Балканот: Украина го признава Косово – Пратеник поднесе иницијатива до законодавниот дом!?

Украина го призна Косово – пратеник поднесе иницијатива.

Пратеникот на украинскиот парламент Алексеј Гончаренко вчера поднесе до законодавното тело нацрт-резолуција со која се повикува Украина да ја признае независноста на Косово.

Гончаренко на Твитер напиша дека се надева дека Украина ќе ја признае независноста на Косово што е можно поскоро.

„До украинскиот парламент доставив резолуција за признавање на независноста на Косово. Украина ги споделува западните вредности и ќе ја поддржи демократијата насекаде во светот. Се надевам дека Украина ќе ја признае независноста на Косово што е можно поскоро“, рече Гончаренко.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ