среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаШтипјани повторно горди на младиот гениј - Дамјан Давков: Македонските математичари освоија...
spot_img

Штипјани повторно горди на младиот гениј – Дамјан Давков: Македонските математичари освоија четири медали на меѓународна Олимпијада

Шест млади математичари од државава освоија два сребрени, два бронзени медали, како и пофалници на 63 Интернационална математичка олимпијада (ИМО 2022).

Како што информираше Сојузот на математичари, Никола Спировски и Штипјанецот Дамјан Давков од македонската репрезентација освоија сребрени медали, Блаже Суклевски и Јан Стојановски бронзени, додека Алексиј Тасиќ и Јасна Илиева добија пофалници.

Водач на тимот е Илија Јовчески, а заменик-водач е Мирко Петрушевски.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ