сабота, септември 30, 2023
Google search engine
ПочетнаШтип NewsШтипјанец од гимназијата „Славчо Стојменски“ е лишен од слобода по објавени закани...
spot_img

Штипјанец од гимназијата „Славчо Стојменски“ е лишен од слобода по објавени закани на „Инстаграм“

Средношколец од гимназијата „Славчо Стојменски“ во Штип вчера на социјалната мрежа „Инстаграм“ објавил текст со заканувачка содржина. Случајот го потврди СВР Штип од каде информираа дека тој е приведен.

– Полициски службеници од СВР- Штип го лишиле од слобода 18-годишен  Б.Д.од Штип, бидејќи во 12:18 часот во СВР Штип, од гимназијата во Штип, каде тој е ученик, било пријавено дека на неговиот профил на Инстаграм објавил текст со заканувачка содржина. Известен е јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот, се вели во соопштението од СВР-Штип.

Директорот на училиштето Марјан Арсов денеска во изјава за медиумите рече дека службите во училиштето направиле разговор со ученикот и со неговите родители.

 -Во текот на вчерашниот ден добивме дојава дека на социјалните медиуми од еден ученик има закана. Тоа кај нас го вклучи алармот и како директор и училиште ги презедовме сите мерки што ни се на располагање. Беше повикана целата служба и родителите на ученикот и се разговараше на таа тема, изјави Арсов.

Според Арсов, настава има во двете смени. – Апелираме до родителите совесно да ги пуштат децата на училиште и дека се ќе биде во најдобар ред, рече Арсов.

Ова е прва ваква објава на социјалните мрежи од страна на ученик во Штип.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ