вторник, ноември 28, 2023
Google search engine
ПочетнаМакедонијаШтипјанецот Чепреганов контра наставниците: Со штрајкот на СОНК страдаат децата и ги...
spot_img

Штипјанецот Чепреганов контра наставниците: Со штрајкот на СОНК страдаат децата и ги учат како да не одат во школо

„Државата треба да се труди, ние како народ да научиме. Во моментов со штрајкот ги учиме децата да не одат на школо. На крајот, од се тоа страдаат децата“ изјави професорот Методи Чепреганов во емисијата „Во центар“.

Тој објасни дека во Јапонија кога наставниците протестираат, носат жолти ленти на рацете, за да се знае дека се во штрајк и дека преговараат за нешто, но продолжуваат да работат.

„Нашето образование и така е исуфициентно, а сега со штрајкот тоа дополнително се оптеретува. Ако на тоа се додадат и претходните години со пандемијата имаме проблем од кој страдаат децата“ рече Чепреганов.

Професорот додаде дека дополнителен проблем за децата е што не се насочуваат да читаат книги, туку го губат времето играјќи видео игри.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ