понеделник, септември 25, 2023
Google search engine
ПочетнаПолитикаШпионски трилер во Украина: Една служба го убила преговарачот како предавник, друга...
spot_img

Шпионски трилер во Украина: Една служба го убила преговарачот како предавник, друга го слави како херој

Среде военото уништување, растечката бегалска криза и нови руски закани за Киев, во саботата пристигнаа интригантни вести од Украина за егзекуцијата на Денис Киреев, 44-годишен преговарач кој учествуваше во првата рунда преговори со Русија, одржана во Гомел на белоруско-украинската граница.

Киреев (44) бил застрелан во главата, наводно од припадници на украинската служба СБУ. Украинската воена служба ГУР, пак, тврди дека тој загинал во специјална операција. Во оптек се бројни контрадикторни информации за околностите на неговата смрт, а единствено што засега со сигурност може да се каже е дека Киреев повеќе не е жив.

Според германски Билд, приказната за смртта на Киреев има форма на вистински шпионски трилер. Првичните извештаи, кои се појавија во „Украинска Правда“, укажуваат дека тој бил застрелан во глава од членови на разузнавачката агенција СБУ при обид да го уапсат. Причина за апсењето било обвинението дека Киреев, татко на три деца, всушност бил руски агент, што наводно било откриено со следење на неговите телефонски контакти.

Украинска Правда се повика на извори блиски до владејачката украинска гарнитура, но во меѓувреме се појави информација дека Киреев всушност бил двоен агент кој работел и за Киев и за Москва. Така Билд наведува дека истражувачкиот новинар Мајкл Вајс на Твитер рекол дека таквата верзија му изгледала убедлива, особено кога слушнал дека го убиле членови на СБУ. Имено, тој тврди дека поранешен шеф на украинското разузнавање му се доверил дека Киреев истовремено и криел странски шпиони и ги фаќал.

Набргу потоа се појавија нови контрадикторни вести, овој пат од круговите на украинската воена разузнавачка агенција ГУР. Еден од нивните вработени, пишува Билд, тврди дека Киреев всушност бил еден од тројцата оперативци на ГУР кои биле убиени за време на специјалната операција. Самата агенција објави токму таква верзија на својот Фејсбук профил: објавија имиња и фотографии на три лица, меѓу кои и Киреев, за кои тврдат дека се нивни вработени и кои загинале „бранејќи ја Украина“. Тие ги повикаа сите тројца херои и им изразија сочувство на нивните семејства.

Пред воената драма во Украина, за Киреев се знаеше дека доаѓа само од банкарскиот сектор, но интригантна информација е дека во 2020 година бил обвинет дека работел за Русите. Тој, наводно, често патувал во Русија, каде што изградил одредени врски со олигарси блиски до поранешниот проруски украински претседател Виктор Јанукович, кој пак е близок со рускиот претседател Владимир Путин.

Друг детал што сега привлекува внимание по смртта на Киреев е фактот што неговото име не се најде на официјалната листа на украински преговарачи во Гомел, иако фотографиите објавени од преговорите јасно покажуваат дека тој седел на маса со делегати од Киев.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ