среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаСветШведска ги укина мерките, ги прекина тестирањата и ги отвори границите
spot_img

Шведска ги укина мерките, ги прекина тестирањата и ги отвори границите

Дури и бројките на заразени и починати исчезнаа од ударните позиции во шведските медиуми. Покрај пандемијата, која и натаму е во ек, односно Шведска забележа десетици илјади позитивни тестови во последните денови, од утрово властите само потсетуваат на советите до невакцинираните да избегнуваат метеж во затворени простории и им препорачуваат на сите да останат дома доколку имаат симптоми на ковид-19.

„Пандемијата не е завршена, но ограничувањата и рестркциите се. Сè уште има посебни совети за невакцинираните лица. Важно е сите граѓани да останат дома доколку имаат симптоми. Тие не мора да се тестираат освен ако не работат во сферата на здравството и социјалната заштита. За нив постојат посебни правила на однесување“, изјави шведската министерка за здравство.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ