среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонија„Црeвето на рамо и трк накај Македонија“: Министерката за надворешни работи на...
spot_img

„Црeвето на рамо и трк накај Македонија“: Министерката за надворешни работи на Бугарија се упати кон Битола да го гасни пожарот во бугарскиот клуб “Иван Михајлов”

Министерката за надворешни работи Теодора Генчовска и амбасадорот на Бугарија во Македонија Ангел Ангелов веднаш се упатија кон Битола, јавува БТА. Посетата на Генчовска и амбасадорот Ангелов е предизвикана од палењето на вратата на клубот „Иван Михајлов“ во Битола.

Делегација од Министерството за надворешни работи на Бугарија предводена од министерката Теодора Генчовска денеска и утре ќе престојува во работна посета на Македонија.

Посетата се реализира по покана на министерот за надворешни работи Бујар Османи, а е во функција на дијалогот меѓу двете министерства за адресирање на отворените билатерални прашања, согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, и прашањата за евроинтеграцијата на Македонија.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ