петок, април 12, 2024
spot_img
ПочетнаБалкан„Црна“ ЕУ не ги храни граѓаните од земјите членки - Третина од...
spot_img

„Црна“ ЕУ не ги храни граѓаните од земјите членки – Третина од Грците немаат пари за храна поради преголемиот ценовен шок!

Секоја недела кафето во Грција има повисоки цени. Сопствениците на кафулиња, барови и таверни велат дека се принудени да ги приспособат цените бидејќи трошоците растат.

Кафето кое минатото лето се продаваше на плажа за 2 евра, сега чини 4 евра. Во различни ресторани цените се различни, но секогаш повисоки од порано, се жалат муштериите.

И производителите на облека и обувки велат дека се принудени да ги зголемат цените и очекуваат пад на прометот.

Од 1 јули се очекува нов бран поскапувања што ќе ја опфатат не само храната, предупредуваат економистите.

Во Грција веќе се зборува за „енергетска сиромаштија“. Истражувањето објавено денеска покажува дека секое второ грчко семејство има тешкотии да ја плаќа струјата, а третина од Грците се лишуваат од храна за да ги покријат долговите.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ