петок, април 12, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаЦеновен шок во Македонија: По лебот, СКОК и на цените на белите...
spot_img

Ценовен шок во Македонија: По лебот, СКОК и на цените на белите пецива – Четврт бурек за 100 денари

Поради скапите суровини, пекарниците планираат радикално да ја зголемат цената на бурекот и на велите пецива, објави 24 Вести по разговорите со претставници од оваа дејност.

Цената на четврт бурек би можела да достигне 100 денари во наредните неколку недели, најавуваат дел од пекарниците. Актуелната вообичаена цена, која ионака е зголемена, изнесува 70 денари.

Инфлацискиот шок особено го погоди производството на леб. Ржаниот леб достигна цена од 93, интегралниот 84, а белиот на парчиња е над 50 денари.

Според Сојузот на Синдикати на Македонија, цената на лебот за една година се зголемил за повеќе од 100 отсто.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ