среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаФијаско на Саемот за хрна во Србија: Нема производи од Македонија, сите...
spot_img

Фијаско на Саемот за хрна во Србија: Нема производи од Македонија, сите водат потекло со натпис на Северна!

На Саемот за храна, вино и туризам во Белград, Владата на Ковачевски не дозволи да се промовираат македонски прозводи туку  тие мораше да бидат „Cеверни“, пишува Република.

Ова им беше предочено и на нашите изглагачи кои морале да ги прифатат уцените доколку сакаат да изложуваат на овој регионален Саем.

Од фотографиите се гледа дека на шињата на вината никаде не стои дека се од Македонија или дека тоа е македонско вино, туку само стои брендот на винаријата.

За овој саем владата на агенцијата„Рејтинг“ и плати 400.000 евра.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ