петок, април 12, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаУчилишните клупи празни, намален бројот на ученици во средните школи во Штип!
spot_img

Училишните клупи празни, намален бројот на ученици во средните школи во Штип!

Штипските средни училишта бележат намален број на ученици во прва година, вака барем покажуваат статистиките на средните училишта во Македонија.

Заинтересираноста постои, но една од причините заради ваквата ситуација е електронското аплицирање во средните училишта, поради што се’ повеќе ученици имаат проблеми со запишувањето поради недоволниот број на бодови кои треба да ги исполнат.

Средното медицинско училиште „Јане Сандански“, како и „Коле Нехтенин“ бележат мала бројка уписи, додека гимназијата „Славчо Стојменски“ е со задоволителен исполнет капацитет како и претходните години.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ