петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотУништени 975 украински воени објекти, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана 
spot_img

Уништени 975 украински воени објекти, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана 

Руските вооружени сили уништија 975 објекти на украинската армија, изјави денеска портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков, додавајќи дека биле соборени 26 летала.

– Досега руските сили уништија 975 објекти на украинската воена инфраструктура, вклучувајќи 23 командни пунктови и комуникациски центри, три радарски станици, 31 систем за противвоздушна одбрана (С-300, Бук-М1 и Оса), 48 радарски локатори. Соборени се осум борбени авиони и седум хеликоптери, 11 беспилотни летала, како и ракетни фрлачи, рече Конашенков.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ