понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаСветУкраинските власти тврдат: Руските трупи трпат загуби
spot_img

Украинските власти тврдат: Руските трупи трпат загуби

Министерството за одбрана на Украина во четвртокот објави дека нивните сили „достоинствено“ се спротивставуваат на руската офанзива и им нанесуваат загуби на московските трупи.

„Националните одбранбени сили, користејќи го правото на самоодбрана според член 51 од Повелбата на Обединетите нации, достоинствено се спротивставуваат на обидите на непријателот да ја пробие државната граница“, се вели во соопштението на Министерството.

„Руските трупи трпат загуби“, велат тие.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ