недела, декември 10, 2023
spot_img
ПочетнаПолитикаУкраина полека прифаќа да не стане членка на НАТО 
spot_img

Украина полека прифаќа да не стане членка на НАТО 

Украина нема да прави компромиси за својот територијален интегритет во преговорите со Русија, но е подготвена да преговара за модел според кој нема да биде членка на НАТО во иднина, изјави за Фокс њуз Давид Арахамија, еден од украинските преговарачи.

Украина бара членство во Европската унија и НАТО, на што Москва се противи. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека можноста за членство на Украина во НАТО е доказ дека НАТО врши агресија против Русија.

– Одговорот што го добиваме од земјите на НАТО е дека тие не се подготвени ни да преговараат за нашето членство, барем не во следните пет до десет години, рече преговарачот Арахамија. 

– Подготвени сме да преговараме за не-НАТО модел. На пример, би можеле да добиеме директни гаранции од различни земји, како што се САД, Кина, Велика Британија и можеби Германија и Франција. Подготвени сме да разговараме со поширок опсег на земји, не само билатерално со Русија, туку со другите партнери“, додаде тој.

Не-НАТО модел (МННА) е име дадено од Соединетите Американски Држави на владите на блиските сојузнички земји кои имаат стратешки односи со вооружените сили на САД, но не се членки на НАТО. Нивниот статус не вклучува договор за взаемна одбрана со САД, но носи различни воени и финансиски предности кои инаку не се достапни за земјите кои не се членки на НАТО.

Аркахамија на својата Фејсбук страна потврди дека денеска продолжуваат преговорите меѓу Украина и Русија.

На 28 февруари се одржаа првите руско-украински разговори во регионот Гомел во Белорусија. Вториот круг се одржа на 3 март во Беловежскај Пушча.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ