сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаПолитикаТрамп: Страшен напад врз Украина, нема да се случи ако нашите избори...
spot_img

Трамп: Страшен напад врз Украина, нема да се случи ако нашите избори не се наместени

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја осуди руската инвазија на Украина и рече дека се моли за Украинците, што е голема промена на тонот во споредба со почетокот на оваа недела кога го пофали рускиот претседател Владимир Путин. Трамп овие изјави ги дал на митинг на CPAC на Флорида, пренесува Ројтерс.

Во обраќањето на собирот, Трамп изрази емпатија за Украинците и го пофали украинскиот претседател Володимир Зеленски, нарекувајќи го „храбар“ бидејќи сè уште живее во главниот град Киев.

„Нападот на Русија врз Украина е страшен. Се молиме за гордиот народ на Украина. Господ да ги благослови сите. Како што сите разбираат, оваа страшна катастрофа никогаш немаше да се случи ако нашите избори не беа наместени и јас бев претседател. Јас сум единствениот американски Претседателот на 21 век за чие владеење Русија не нападнала друга земја“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ