среда, декември 6, 2023
spot_img
ПочетнаМакедонијаСтудентите излегуваат на масовен протест: Последно предупредување до Владата - Ако не...
spot_img

Студентите излегуваат на масовен протест: Последно предупредување до Владата – Ако не се исполнат барањата, ќе има бојкот и на наставата

Државата како да нема слух за барањата на студентите во Македонија. Затоа тие решија да го кренат гласот и не планираат да отстапат од барањата. Најавуваат протест, но и бојкот на настава.

Денес се огласија од Студентски отпор. Нивното соопштение го пренесуваме во целост:

Како што веќе добро е запозната јавноста беше најавен масовен протест пред МОН со цел да го изразиме големото незадоволство од немањето на слух за нашите барања.

Овој протест требаше да е организиран од УСС при УКИМ, но сведоци сме дека на различен начин омилениот студент на Власта се обидува да го откаже истиот протест, притоа посочувајќи дека можеби е решен проблемот со ретроактивна исплата на разликата во стипендиите.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ