среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаСветСТРАОТНА Теорија – ЕВЕ Како Дронот Завршил Во Загреб: СИТЕ СЕ ВО...
spot_img

СТРАОТНА Теорија – ЕВЕ Како Дронот Завршил Во Загреб: СИТЕ СЕ ВО ШОК

Можеби се почесто се споменува најлудата теорија за падот на дронот: Дали некој го погрешил Јарун? 

Во регионот Житомир во Украина, некаде на половина пат помеѓу Киев и Лавов, постои место наречено Јарун.

По синоќешниот инцидент кога украинско беспилотно летало се урна во близина на езерото Јарун околу 23 часот, се појави теорија дека можеби имало забуна околу локацијата на која требаше да се испрати леталото.

Имено, во регионот Житомир во Украина, некаде на половина пат меѓу Киев и Лавов, се наоѓа местото наречено Јарун. Според теоријата која се прошири набрзо по инцидентот, Украинците можеби програмирале летало за надзор и снимање и влегле во погрешен Јарун, па дронот наместо во украинскиот Јарун завршил кај загрепскиот.

Инаку, се работи за беспилотно летало кое се користи за собирање и снимање податоци и кое не е опремено со никакво оружје. Авионот е од советската ера, што ги објаснува кириличните букви и црвената петокрака кои биле забележани на остатоците кои паднале во Загреб.

Ваков дрон може да помине и до 1000 километри – отприлика е воздушната линија меѓу украинскиот и загребскиот Јарун – и неговата рута е однапред внесена. Утврдено е дека леталото пред да се урне во Загреб ја преминало територијата на Романија и Унгарија.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ