сабота, април 13, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаСтоп за говорот на омраза против Русите, бара руската амбасада во Скопје 
spot_img

Стоп за говорот на омраза против Русите, бара руската амбасада во Скопје 

Руската амбасада во Македонија предупреди на растечкото ниво на говор на омраза упатен кон Русите и руската култура. Повикот доаѓа откако концерт на руски романси во Македонската опера и балет беше откажан поради војната во Украина. Низ Европа и Западот секојдневно има примери на вандализам против руски продавници, училишта и цркви.

Привлекуваме внимание на невиденото ниво на русофобија забележано во голем број странски земји во позадина на специјалната воена операција во Украина. Предупредуваме дека сите вакви инциденти се внимателно евидентирани, напиша руската амбасада во Скопје на својот твитер профил.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ