среда, декември 6, 2023
spot_img
ПочетнаПолитикаСпречен атентат врз Зеленски: Елиминирана елитна група чеченски борци која се обидела...
spot_img

Спречен атентат врз Зеленски: Елиминирана елитна група чеченски борци која се обидела да го убие претседателот

Ако украинскиот претседател Володимир Зеленски веќе на првиот ден од рускиот напад на Украина навести дека има индиции дека е означен како цел на атентатот, сега оваа приказна е официјално потврдена.

Според странските медиуми, елитните единици на чеченската паравојска се обиделе да го убијат Зеленски, а нивниот обид бил спречен.

„Обидот за атентат е спречен“, изјави Алексиј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана.

Елитна група Чеченци пристигнала во Киев за да го убијат украинскиот претседател, а не се познати деталите од настанот, ниту колку блиску успеале да дојдат до Зеленски.

Чеченија некогаш војуваше со Москва, но сега е под контрола на режимот на Путин.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ