вторник, јуни 6, 2023
Google search engine
ПочетнаСветСо свој камен по глава: Од полноќ стапува на сила забраната за...
spot_img

Со свој камен по глава: Од полноќ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен во ЕУ

Со завршувањето на преодниот период, стапи на сила пакетот санкции што земјите од ЕУ го усвоија во април, а кој вклучува забрана за увоз на јаглен од Русија.

Така, се забранува купување, увоз или трансфер во ЕУ на јаглен и други цврсти фосилни горива со потекло или извезени од Русија, во вредност од осум милијарди евра годишно.

Првата од енергетските санкции на ЕУ против Русија беше забраната за купување јаглен. Забраната за увоз на нафта од Русија се очекува да стапи на сила во декември.

Русија беше земјата која испорача најмногу јаглен до земјите на ЕУ, околу 25 отсто од нејзиниот извоз на јаглен беше во Европа.

Од друга страна, земјите од ЕУ добија 45 отсто од вкупниот увоз на јаглен и 70 отсто од термичкиот јаглен што се користи за производство на електрична енергија од Русија.

Според податоците на руското Министерство за енергетика, Русија во 2021 година на ЕУ и продаде 48,7 милиони тони јаглен, пренесе Танјуг.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ