вторник, март 28, 2023
Google search engine
ПочетнаМакедонијаСотре се во државата: Млечна криза и се заканува на Македонија!
spot_img

Сотре се во државата: Млечна криза и се заканува на Македонија!

Млечна криза и се заканува на Македонија. Млеко има се помалку, а нема ни од каде да се увезе. Млекопроизводителите алармираат – состојбата е сериозна. За брзо ќе ни се случи српското сценарио – празни рафтови по маркетите , млеко ќе нема, а тоа што ќе го има – ќе биде по повисока цена, објави Сител.

Од година во година домашното производство опаѓа. Но оваа, падот е драматичен.. Се губи интересот кај младите да се занимаваат со оваа професија, сточната храна е многу поскапена, а трошоците зголемени.

Поради недостиг на млеко Србија денеска забрани извоз на млеко , освен за Македонија и Албанија , а ја намали и маржата за трговците. Наместо со 12 отсто, од продажбата на млеко ќе заработуваат максимум 5 %. Во Србија во моментов има и ограничување на цената на млекото. Еден литар во продавниците кај северниот сосед не може да се продава над 129 српски динари или 67 македонски денари.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ