петок, април 12, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаСлавјанка го возвраќа ударот откако Русите ги уништија македонските тенкови - Владата...
spot_img

Славјанка го возвраќа ударот откако Русите ги уништија македонските тенкови – Владата донесе одлука да испрати нова воена помош за Украина!

Петровска најави дека во тек се разговори за испраќање нова воена помош за Украина и додаде дека и покрај сите скептици и дезинформации, НАТО сојузниците се грижат едни за други и си помагаат.

Македонија ќе продолжи со поддршката на Украина во борбата за нејзиниот територијален суверенитет и интегритет, вели за Канал 5 министерката за одбрана Славјанка Петровска.

Петровска најави дека во тек се разговори за испраќање нова воена помош за Украина и додаде дека и покрај сите скептици и дезинформации, НАТО сојузниците се грижат едни за други и си помагаат.

Потпишан е договорот за набавка на системот за противвоздушна одбрана од Франција, објави Петровска и објасни дека стратешките документи за развој предвидуваат неопходност од ваков систем за Армијата.

Инаку, РИА Новости денеска објави на социјалните мрежи снимка од тенковите во пламен кои на украинската војска ѝ пристигнаа како воена помош од Македонија и од Словенија заедно со НАТО тенкови Т-72.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ