недела, декември 10, 2023
spot_img
ПочетнаМакедонијаСкопје ќе добие улици именувани во чест на Аки Рахимовски и Александар...
spot_img

Скопје ќе добие улици именувани во чест на Аки Рахимовски и Александар Џамбазов

На иницијатива на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, две скопски улици ќе добијат нови имиња.

Една во централното градско подрачје се очекува да биде именувана во чест на Александар Аки Рахимовски, легендарниот пејач на „Парни ваљак“, кој порасна во Скопје.  

Друга улица од главниот град ќе добие име во чест на маестро Александар Џамбазов како заслужен граѓанин и истакната личност од Скопје.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ