среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаСкандал: Сквернавање на споменикот на Јане Сандански во Мелник, Бугарашот Канзуров ги...
spot_img

Скандал: Сквернавање на споменикот на Јане Сандански во Мелник, Бугарашот Канзуров ги фрлил венецот и цвеќињата кои беа положени од македонците (ФОТО)

Македонскиот Бугарин Виктор Канзуров и Станислава Канзурови ги фрлиле во канта венците поставени од ОМО Илинден Пирин на споменикот на Јане Сандански.Дали ќе се премолчи и овој акт и говор на омраза?

Тие преку Фејсбук објава со неколку фотографии се пофалија дека ги отстраниле и фрлиле во канта за отпадоци венците поставени од ОМО Илинден Пирин на споменикот на македонскиот револуционер Јане Сандански во Мелник, Бугарија.

„Венците на ОМО Илинден отидоа во ѓубре!“, стои во Фејсбук објавата.

Инаку Виктор Канзуров себе се претставува како македонски Бугарин, кој се бори за правата на Бугарите во Македонија. Познат е и по неговите шовинистички ставови околу македонско-бугарскиот однос и заедничката историја со Бугарија.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ