петок, април 12, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаСе враќа воениот рок во Македонија: Пушката во рака нема да ја...
spot_img

Се враќа воениот рок во Македонија: Пушката во рака нема да ја носат само мажите, туку и жените – Еве кога би започнал!?

Има потреба од враќање на воениот рок во Македонија, изјави на вчерашното гостување на ТВ 21, началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски.

„Категорично ќе кажам да, има потреба. Знам дека на одредена популација можеби ова нема да им е популарна мерка. Има потреба од причина што 3 или 4 месеци служење на задолжителен воен рок, пример, за машката популација, доколку се воведе, не мора да стартува веднаш. Може првите година, две да бидат преодни, па да се започне од 2025 година на пример. Зошто да не и женскиот пол, доброволно, да може да служи три месеци воен рок“, рече Ѓурчиновски.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ