понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаПолитика„СДСМ одбива да се покачи платата во јавниот сектор и поголеми плати...
spot_img

„СДСМ одбива да се покачи платата во јавниот сектор и поголеми плати за наставниците“

СДСМ одбива да се покачи платата во јавниот сектор, и поголеми плати за наставниците. ВМРО-ДПМНЕ преку амандман на Законот за минимална плата во Собранието побара да се усогласат платите во јавниот сектор и да дојде со коефициентот на сложеност на работните места. Со тоа ќе се почитува Колективниот договор во образованието. Со тој предлог наставниците ќе добијат плата и до 45 илјади денари, а ќе има поголеми плати и за административно техничкиот персонал, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-СДСМ бега од покачување на платите во јавниот сектор и е лицемерна со просветните работници.

Ковачевски доколку е искрен ќе го поддржи предлогот на ВМРО-ДПМНЕ.

До сега Ковачевски и СДСМ покажаа дека се лицемерни, и го одбија и предлогот за покачување на пензиите за 20%.

Ковачевски и СДСМ работат за сопствени политички поени, а не за народот во целост, затоа и не ги поддржуваат предлозите на ВМРО-ДПМНЕ, стои во партиското соопштение.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ