сабота, април 13, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотРусија тестира лек против корона
spot_img

Русија тестира лек против корона

Руското Министерство за здравство и одобри на Федералната медицинска и биолошка агенција (ФМБА) да ја изврши третата фаза од клиничкото тестирање на анти-ковид лекот Мир-19.

Тестовите ќе се вршат во 11 медицински установи, а ќе учествуваат 1.274 пациенти, јави ТАС С.

Руското Министерство за здравство го регистрираше Мир-19 на 22 декември, а лекот беше развиен од руската ФМБА за лекување на инфекцијата со корона со вирусот.

Лекот не дозволува вирусот да се размножува и ги спречува најтешките форми на болеста, како што се пневмонија или синдром на акутен респираторен дистрес.

Во моментов, лекот се тестира само во болниците.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ