понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотРекордно уништување на шумите во Амазонија
spot_img

Рекордно уништување на шумите во Амазонија

Уништувањето на шумите во бразилска Амазонија се искачи на рекордно ниво во април, бидејќи површината на исечена шума речиси двојно се зголеми во споредба со истиот месец минатата година, покажаа прелиминарните владини податоци во петокот.

Во првите 29 дена од април, уништувањето на шумите во регионот изнесувало 1.012,5 квадратни километри, според националната агенција за вселенски истражувања Inpe. Април е трет месечен рекорд оваа година, откако беа забележани нови максимални достигнувања и во јануари и во февруари.

Уништувањето на бразилската Амазонија во првите четири месеци од оваа година достигна и рекордни 1.954 квадратни километри, што е зголемување од 69 отсто во однос на истиот период во 2021 година.

Уништувањето на шумите во Амазонија се зголеми откако десничарскиот претседател Жаир Болсонаро ја презеде функцијата во 2019 година и ја ослабе заштитата на животната средина. Болсонаро тврди дека повеќе земјоделство и рударство во Амазон ќе ја намалат сиромаштијата во регионот.

„Причината за овој рекорд има име и презиме: Жаир Месијас Болсонаро“, рече Марсио Астрини, шеф на бразилската климатска група за климатска опсерваторија.

Бразилското Министерство за животна средина и правда во заедничката изјава соопшти дека владата вложува големи напори во борбата против еколошките злосторства и дека полицијата и еколошките власти соработуваат во операцијата за борба против уништувањето на шумите во пет држави на Амазон.

Иако уништувањето на шумите е веќе во пораст, Климатската опсерваторија соопшти дека нејзините аналитичари биле запрепастени од толку високите отчитувања во април, дел од сезоната на дождови кога дрвокрадците потешко пристапуваат до калливата шума. Зачувувањето на Амазонија е клучно за запирање на катастрофалните климатски промени поради огромното количество јаглерод диоксид што го апсорбираат дождовните шуми.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ