петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинТехнологијаПретставен „Poco F4 GT“: Можеби се роди новиот „убиец“ на премиум телефони...
spot_img

Претставен „Poco F4 GT“: Можеби се роди новиот „убиец“ на премиум телефони (ФОТО/ВИДЕО)

На светските пазари е претставен најновиот телефон од серијата „Poco F“, а тоа е моделот „Poco F4 GT“. Телефонот користи премиум чипсет, има дисплеј со висока стапка на освежување и поддршка за екстремно брзо полнење на батеријата.

Телефонот се напојува со чипсет „Snapdragon 8 Gen 1“ на „Qualcomm“, чие прегревање при напорна работа и играње ќе се спречи со „LiquidCool 3.0“ технологијата, која се состои од две комори за пареа. Според извештаите, овие комори се 170% поголеми од оние на моделот „Poco F3 GT“, кој ја користеше верзијата 1.0 на технологијата.

„Adreno 730 GPU“ (50% побрз од претходната генерација) е задолжен за графичка поддршка, а целата содржина се прикажува на рамен „AMOLED“ екран од 6,67 инчи. Станува збор за 10-битен панел, со дисплеј од една милијарда бои, со стапка на освежување од 120 Hz.

Како и претходните „GT“ модели, „Poco F4 GT“ е исто така ориентиран кон игри, со дополнителни контроли преку копчиња во рамката. Тие се тестирани на повеќе од 100 популарни игри, а може да се користат и како кратенки при нормална употреба на телефонот (на пример, вклучување на камерата итн.).

„F4 GT“ е телефонот на „Poco“ со најбрзото полнење досега и нуди поддршка за 120W „HyperCharge“. Телефонот има батерија од 4.700 mAh и до 100% може да се наполни за 17 минути. Има и режим кој овозможува полнење додека играте игри – создава помалку топлина, а сепак е брз, па телефонот се полни 100% за 27 минути.

Во областа на камерите, „F4 GT“ користи два сензори на „Sony“. На задната страна има сензор IMX686 од 64 MP (1 / 1,73 “, f / 1,9), а исто така има и ултра широка камера од 8 MP и макро камера од 2 MP. Другиот сензор на „Sony“ е 20 MP IMX596 во предната камера, кој се наоѓа во „punch-hole“ отворот.

Задниот дел на телефонот е интересен бидејќи има „RGB“ осветлување, кое се користи за известувања, како индикатор за полнење на батеријата или за време на гејминг сесии.
„Poco F4 GT“ ќе биде пуштен во продажба од денес (28 април) во „Stealth Black“, „Knight Silver“ и „Cyber ​​​​Yellow“ варијанти. Ќе има две верзии – основната со 8GB LPDDR5 RAM и 128GB простор за складирање на податоци UFS 3.1, по цена од 600 евра, како и модел од 12GB + 256GB, со цена од 700 евра.
ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ