петок, април 12, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаПочнува големиот Велигденски пост! Денеска е чист понеделник, цела куќа се подготвува...
spot_img

Почнува големиот Велигденски пост! Денеска е чист понеделник, цела куќа се подготвува и започнува важна работа!

Големиот Велигденски Пост, најдолгиот и најважниот во православната вера, започнува денеска, 18 март, а завршува со празникот Воскресение на Исус Христос, кој годинава се празнува на 5 мај.

Велигден е најважниот ден во христијанството, бидејќи верувањето во воскресението е суштината на христијанската вера. Датумот на Велигден се одредува според природните промени на Месечината и нема никаква врска со официјалните календари.

Според традицијата, Исус воскреснал во неделата на полна месечина, па затоа празникот Велигден е секогаш кога тој природен феномен се случува по пролетната рамноденица.

Според православниот канон, тоа мора да биде недела на полна месечина по еврејската Пасха, бидејќи традицијата вели дека Исус умрел на тој празник на еврејскиот народ, што го поддржувало неговото страдање и распнувањето.

Со заедничкото празнување на Велигден и заедничкото влегување во посни денови, сите универзални православни цркви, вклучително и оние што го имаат усвоено Грегоријанскиот календар како официјален, го истакнуваат своето духовно и канонско единство воспоставено на почетокот на IV век на Првиот Вселенски Собор.

Другите христијански цркви, пред се Римокатоличката црква, обично го слават Велигден одделно, не земајќи ја предвид Пасхата, освен ако не се случи по природата на работите еврејскиот празник да не се совпаѓа со христијанскиот, како што е случај оваа година, кога сите Христијаните заедно ќе го слават празникот за време на празниците.

Постот не е гладување, ниту занемарување на трпезата, туку, пред сè, тој е морално и етичко изразување на вистинската љубов кон Бога и Синот Божји, кој преку своите страдања и својот живот во вера ги утврдил вредностите на христијанството. како и израз на љубов кон ближните.

Постот се троши во молитва, простување, покајание и подготовка за причест, што е круна на тоа доброволно откажување. Свештениците и свештените лица се оставени да ги решаваат и ублажуваат обврските на верниците кои поради возраст, здравје или вид на работа не можат да ги почитуваат правилата на постот.

Освен што се воздржуваат од лоши мисли и постапки, верниците не јадат мрсна храна – месо, јајца, сирење и млеко. Виното и маслото се дозволени само во сабота и недела и на Св. четириесет маченици, а риба за време на пост може да се јаде само на празникот Благовештение и Цвеќе, а во сите други денови се пости на вода.

Посебно строго се постат првите и последните денови од постот.

На Велики петок, кој е во добра здравствена состојба, нека се воздржува од јадење и пиење додека не се симне плаштеницата, кога се зема оброк на вода.

Исто такаВелика Сабота строго се пости на вода и тоа е единствената сабота во годината што се пости на вода.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ