сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаШтип NewsПознатиот специјалитет и „амбасадор“ на Штип се враќа на сцена: По две...
spot_img

Познатиот специјалитет и „амбасадор“ на Штип се враќа на сцена: По две години пауза ќе се одржи штипската „Пастрамалијада“

По 2 години пауза поради Ковид пандемијата, манифестацијата „Штипска пастрмалијада“ повторно ќе се организира.

Годинава ќе се одржи во последната недела од месец септември, кога според традицијата започнува да се конзумира овој кулинарски специјалитет. Во тек е подготовка на програмата и преговорите со штипските угостители, а се бара и соодветна локација во градот.

Штипската пастрмајлија пред 11 години стана брендиран гурмански производ и препознатлив симбол на градот под Исарот, а манифестацијата ќе биде 14-та по ред.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ