понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаСценаШтипјанецот Зоран Ванев откри дека не сакал да биде дел од „матен“...
spot_img

Штипјанецот Зоран Ванев откри дека не сакал да биде дел од „матен“ бизнис и затоа си заминал во Швајцарија

Македонскиот пејач Зоран Ванев својата кариера ја започна во 90-тите години.

По големите хитови кои го прославија, популарниот пејач со македонско потекло реши да издаде албум за српскиот пазар, со кој постигна голем успех, објави за нашиот пејач Зоран Ванев, српскиот поратал Нова.рс.

Сепак, во време кога неговата кариера беше на нагорна патека, тој реши да се пензионира, а Ванев во краткото интервју за Нова.рс откри зошто ја напуштил сцената, но зборуваше и за својот живот во Швајцарија каде што живее со неговото семејство и работи како доктор по природна медицина.

– Би рекол дека имав најава за прекрасна кариера (бидејќи малку активна на сцената) би можело да биде многу реално да го постигнам тоа бидејќи како искусен музичар секогаш знаев кои песни ми одговараат.

За музиката треба настојување да се исполни и да се задржи публиката возбудена. За жал, ја видов и многу лошата страна на музиката, која е галванизирање и уценување за хонорарите за моите настапи.

Потоа, многу лошо организирани настани, затоа што сите сакаа брзо да заработат од нас пејачите, сите сакаа да бидат повеќе вклучени на некој начин во име на менаџерот отколку чесно да си ја вршат работата.

Кога ќе го соберете сето тоа и ќе ја одземете таа работа, тоа всушност не е за некое уживање. Во Швајцарија сум 25 години и некако научив ред, дисциплина и коректен бизнис, што засега е незамисливо во музиката.

Никој до денес нема договори за работата што треба да ја работи како уметник, а да не зборуваме за осигурување ако нешто му се случи.

Како уметник, барем во таа највисоко рангирана музичка продукција, очекував некаков професионализам со кој би можел да градам кариера, а не да размислувам во какви дискотеки и клубови да настапувам?

Дали сопствениците се чесни или нечесни? Дали праведно би ми платиле или не? Дали се занимаваат со некоја „матна“ работа, па ве очекува малку погрда страна на соработката?

Тоа е многу едноставно, барем за мене. Да одеше се професионално, немаше да се повлечам така лесно, но можеби ќе бев дел од денешната музичка „Елита“ (ако можам така да го наречам“, откри Ванев.

Инаку, Ванев, познатиот македонски пејач на фолк-музика, народот го засака откако ја испеа познатата „Ангела, Ангела“, која и денес се пее на сите веселби, кај нас и во целата дијаспора, но и „Јужна пруга“ во Србија.

Тој веќе неколку години наназад е еден од најбараните доктори за природна медицина во Швајцарија. Неговата клиника во Цирих станала место кое што го посетуваат луѓе од целиот свет.

Претходно за „Фокус“, тој изјави дека воопшто не жали што микрофонот го заменил за белиот лекарски мантил и пеел само на одредени и професионално организирани настани, бидејќи отсекогаш сакал да им помага на луѓето.

„Мојата ординација се наоѓа на самата железничка станица во Шлирен – Цирих, Швајцарија. Дипломирав на Парацелсус Академијата за Алтернативна медицина во Цирих.

– Јас сум првиот Македонец во Швајцарија кој ја има титулата Доктор за природна медицина, која е призната во целиот свет, како и во сите установи на државно ниво во Швајцарија“, рече Ванев во Фокус.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ