сабота, април 13, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаПетков индиректно најави ново вето за Македонија: Кирил и Методиј и го...
spot_img

Петков индиректно најави ново вето за Македонија: Кирил и Методиј и го оставија во аманет на Бугарија највредниот дар – бугарската азбука

Премиерот Кирил Петков им го честита Денот на Светите браќа Кирил и Методиј, бугарската азбука, образованието и културата и словенската литература.

Светите браќа Кирил и Методиј и го оставија во аманет на Бугарија најголемиот и највредниот дар – пишувањето „А“ и „Б“ кои денес ги користат над 200 милиони луѓе, азбука преку која ја оставаме најсветлата трага во светската историја. 24 мај е најсветлиот празник што не прави горди што сме Бугари!“, нагласи премиерот.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ