среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаОсмани ја осуди одлуката на Путин за признавање на Доњецк и Луганск...
spot_img

Османи ја осуди одлуката на Путин за признавање на Доњецк и Луганск како независни 

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вечерва објави дека се спротивставува на одлуката на рускиот претседател Владимир Путин за признавање на регионите Луганск и Доњецк.

-Силно го осудуваме признавањето од страна на Русија на украинските области Доњецк и Луганск како независни. Ваквите акти претставуваат сериозно кршење на меѓународното право. Македонија ја повторува својата недвосмислена поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, објави Османи на својот Твитер профил.

Вечерва Путин потпиша документ со кој Москва ја призна независноста на отцепените украински територии Луганск и Доњецк. Путин потпиша договор за пријателство во Кремљ со Денис Пушилин (на чело со ДНР) и Леонид Пасечник (предводен од ЛНР).

Во обраќањето до јавноста во Москва, Путин рече дека Украина може да послужи како упориште на НАТО за напад врз Русија.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ