вторник, ноември 28, 2023
Google search engine
ПочетнаШтип NewsОпштините од Истокот ги добија првите покачени сметки за електрична енергија 
spot_img

Општините од Истокот ги добија првите покачени сметки за електрична енергија 

Општините почнаа да се соочуваат со високите сметки за струја, како резултат на енергетска криза. Општина Свети Николе за декември добила сметка за три и пол пати повисока во споредба со претходниот месец. Градоначалникот, Дејан Владев вели дека лани потрошиле три и пол милиони, а годинава во буџетот планирале десет милиони денари за струја. Но се поизвесно е дека ќе се прават ребаланси на буџетот. Смета дека без помош од државата општините тешко ќе се справат со оваа криза, а ќе има и помалку пари за капитални инвестиции.

Општините имаат право да го тужат добавувачот на електрична енергија, но голем дел од нив нема да се одлуќат на овој чекор, какошто е штипското комунално претпријатие, бидејќи, какошто вели штипскиот градоначалник, Иван Јорданов лани претходното раководство не платило шест сметки за струја. Иста сосостојба е и во малата рурална општина Карбинци каде комуналното претпријатие должи 17 милиони денари, а со нова цена тешко ќе може да се плати и тековната сметка и ратата за стартиот наследен долг. Зголемување на комуналните услуги нема да има.

Општините распишаа новите тендери за набавка на струја и се во исчекување. Од Владата  засега со став  дека не може да се мешаат во либерализираниот пазар на струја, но се прават разговори за заштитена цена за малите потрошувачи.

Телма Викторија Јованова 

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ