сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинОва е дефинитивно најголемата тајна на СФРЈ: Аутопсија на вонземјанин во болница...
spot_img

Ова е дефинитивно најголемата тајна на СФРЈ: Аутопсија на вонземјанин во болница на ЈНА

Во ноември 1966 година, во област близу малото село Отошек во поранешна СФРЈ, летачки објект се урна и непознато суштество беше извлечено од леталото, пишува „Курир“.

Со оглед на тогашните политички околности, настанот наскоро беше означен како „строго доверлив“, а на жителите и сведоците им беше кажано дека тоа е воена вежба изведена од тогашната ЈНА.

Иван Крамер, кој пишуваше за овој случај, пред осум години тврдеше дека  „официјалната верзија“ е различна од она што навистина се случило:

– Телото, делумно под земја и метали, беше кажано дека му припаѓа на пилотот на авијација. Тие рекоа дека е деформирано од пламен и топлина. Темнината на ноќта им помогна на војската да ја положат оваа теза како убедлива за нив. Странското суштество веднаш со Брза помош бeше однесено во Белград, во главниот град на Југославија, оставен во воената болница.

За неколку часа дошле некои од најважните научници и започнале со испитување на телото. Меѓу научниците кои ја извршиле обдукцијата, наводно, биле и Андреј Зобол и двајца патолози, Никола Јулиќ и Зоран Фредериќ, луѓе кои имаа најголема доверба тогаш.

Инаку, фотографиите протекоа во јавноста во 1999 година, кога ги сподели еден од роднините на докторот кој беше на лице место.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ