сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаСпортНовак Ѓоковиќ: Не се вакцинирам
spot_img

Новак Ѓоковиќ: Не се вакцинирам

Новак Ѓоковиќ даде ексклузивно интервју за Би-би-си во кое зборуваше за ситуацијата со вакцинацијата во која се нашол, сагата по која беше депортиран од Австралија и на крајот испрати порака дека не се планира да се вакцинира доколку тоа е услов, без разлика дали тоа би значело и губење на трофејот за него.

Новак Ѓоковиќ рече дека повеќе би сакал да ги пропушти идните тениски трофеи отколку да биде принуден да се вакцинира против Ковид-19.

„Не сум антиваксер, но ќе ги жртвувам трофеите ако ме присилат да се вакцинирам“, рече, меѓу другото, Ѓоковиќ.

Тој потврди и дека е подготвен да се откаже од шансата да стане статистички најдобар тенисер на сите времиња.

„Бидејќи принципите на донесување одлуки за моето тело се поважни од која било титула или што било друго. Се трудам да бидам во склад со моето тело што е можно повеќе. Никогаш не сум бил против вакцинација. Разбирам дека на глобално ниво сите се обидуваат да вложат големи напори за да се борат против овој вирус, се надевам ќе го видиме крајот на овој вирус набргу“.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ