понеделник, април 15, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаНишто од последната желба на Ферус, кралот на ромската музика нема биде...
spot_img

Ништо од последната желба на Ферус, кралот на ромската музика нема биде погребан во Штип

Иако, првично беше објавено дека кралот на ромската музика ќе биде погребан во Штип, бидејќи тоа било негова желба, да почива во градот каде е роден, тој сепак ќе биде погребан утре во Скопје, на гробиштата во Камник, пренесува „ММС“ по контактот со семејството.

Имено, неговиот внук Ферчо изјавил дека погребот е веќе закажан за 14 часот, бидејќи многу негови пријатели од странство се јавиле и сакале да дојдат на последното испраќање на кралот Ферус.

Мустафов почина синоќа по кусо боледување, по мозочниот удар на 26 април и од тогаш беше во болницата „8 Септември“.

Мустафов е роден во Штип, во ромско семејство на музичари и син е на Илми Јашаров. Неговата професионална кариера започнала на 17-годишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија. За тоа време, тој бил поканет да оди на турнеја со бенд предводен од Тома Чрчев, а успехот на турнејата го натерало да се откаже од академското учење за да стане работен музичар.

По една година воена служба, тој се пресели во Сараево, БиХ, каде ја презеде водечката улога во експлозија на популарноста на народната музика што се случуваше таму во тоа време. Подоцна стана директор за музичко програмирање на ромски јазик за Радио телевизија Скопје и се здоби со меѓународна публика преку изданијата на албумите на светските музички записи како што се Глобус Стил и Тропски. Настапуваше во голем број земји во светот и снимил десетина албуми, главно со инструментални композиции.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ