среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаНема простување, крај на трговијата и печалбата: Македонија со закон ќе го...
spot_img

Нема простување, крај на трговијата и печалбата: Македонија со закон ќе го забрани копањето криптовалути?!

Да не се копаат криптовалути зашто потрошувачката на струја при овој процес е енормна, апелираше денеска премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања по седницата на Советот за безбедност.

Тој рече дека Владата размислува со закон да го забрани копањето криптовалути.

„За тоа ќе треба законско решение да се донесе. Се додека не се донесе, мора да се оди со апел, а доколку се работи за правни лица, знаете дека воведовме тарифирање во блокови. Во овој период не треба да се прави поради недостигот на електрична енергија. Јас сум во комуникација со систе соседни држави, меѓутоа секој има свои специфики. Косово е во најтешка ситуација. Таму веќе има рестрикции и сите во нашите можности помагаме колку што можеме, бидејќи на крајот на денот соседите се тие кои што први треба да си помагаат“, рече Ковачевски.

Пред осум месеци, косовската влада го забрани копањето на криптовалути за да ја намали потрошувачката на електрична енергија во време кога земјата се соочува со енергетска криза.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ