петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаСценаНема веќе интернет еротика за Русите, Америка ја забрани веб-страната „Порнхаб“ за...
spot_img

Нема веќе интернет еротика за Русите, Америка ја забрани веб-страната „Порнхаб“ за Русија – Објавена целосната листа на санкции кон федерацијата

Објавена е целосната листа на американските и европски компании кои ќе мораат да се повлечат од рускиот пазар поради санкциите.

1. Apple Pay – целосен блок
2. Apple – целосно излегување од пазарот
3. Адидас – одбивање да работи со фудбалскиот тим
4. Audi – надвор од пазарот
5. AMD – забрана за испорака на микрочипови и наскоро забрана за испорака на видео картички
6. Амазон – комплетен блок на целата малопродажба
7. Adobe – целосен блок
8. Бритиш Петролиум – 20% од акциите го напуштија Роснефт
9. BBC – одземање на дозволите за емитување
10. BMW – затвора фабрики, блокира залихи
11. Болт – влез на пазарот
12. Боинг – излез од пазарот
13. Шевролет – надвор од пазарот
14-ти Кански фестивал – блок на руската делегација
15. Кадилак – надвор од пазарот
16. Карлсберг – ограничување на извозот
17. Kik Io – крипто платформата забранува руски корисници
18. Cinema 4D – апликацијата не работи
19. Кока-Кола – излез од пазарот
20. Данон го напушта пазарот
21. Дизни – ги откажа сите филмови
Дел 22 – излез од пазарот
23. Dropbox – престанува да работи во земјава на неколку дена
24. DHL – излез од пазарот
25. Евровизија – дисквалификација
26. Ериксон – излез од пазарот
27. Exxon Mobil ги повлекува сите специјалисти од руските нафтени компании
28. Etsi – блокирајте ги сите салда на сметките на ru
29. Фејсбук – забрана за профили на руски медиуми
30. FedEx – целосна забрана за испорака
31. Формула 1 – откажување на турнирот во Сочи
32. Форд – ги затвора сите продавници
33. ФИФА – дисквалификација на репрезентацијата за Светското првенство и забрана за одржување какви било меѓународни натпревари во Руската Федерација
34. Google Pay – делумна блокада
35. Google Maps – инфо блок за Русија
36. Џенерал Моторс – го прекинува извозот
37. HP – забрана за увоз
38. Харли Дејвидсон – прекинато снабдување
39. Инстаграм – блокирање на пропагандата
40. Интел – забрана за испорака на микрочипови
41. Јагуар – надвор од пазарот
42. Џобл – ја отстрани услугата
43. КУНА – влез на пазарот
44. Леново – излезете од пазарот
45. LinkedIn – подготовка за комплетен излез од државата
46. ​​IOC – откажување на сите натпревари
47. MasterCard – прекин на производството на картички, исклучување на неколку банки
48. Maersk – стопирајте ги испораките до / од Русија – збогум опрема со Ali Express и ASOS
49. Мерцедес – надвор од државата
50. Мегого – ги избриша сите руски филмови
51. Метро – отказ на 10к вработени
52. Mitsubishi – отказ на вработени во 141 сервисен центар
53. Microsoft Office – се дискутира за широк опсег на мерки
54. Светски конгрес за мобилни телефони – одбивање на акредитација за делегацијата од Руската Федерација
55. NFT – блок на средства на корисници на Руската Федерација и Република Белорусија, трансфер на нивните пари во Украина
56. НХЛ – целосен блок за играчи од Русија
57. Нетфликс – блок за руски претплати, го стопира производството на руски ТВ серии
58. Најк – ги затвори сите продавници
59. Нинтендо – забрана за купување во рубли
60. Нестле ги затвора сите 6 фабрики во Русија
61. OnliFans – затворање во земјата
62. Пајсера – блокирање
63. PayPal – замрзнување на налозите за повлекување
64. Paramount – блок за дистрибуција на филмови
65. Паримач – повлечена франшиза
66. Play Station – Не може да се заврши плаќањето
67. Порнхаб – забрана за пристап до содржина
68. Порше – излез од Руската Федерација
69. Рено – излез од пазарот
70. Samsung Pay – Услуга за блокирање
71. Snapchet – надвор од примена во Русија и Белорусија
72. Сканија – излез од Руската Федерација
73. SpaceX – испорака на Starlink во Украина
74. Шел – раскинување на договорот со Гаспром
75. Spotify – не е можно да се плати претплатата
76. Sony – блок за дистрибуција на филмови
77. Твитер – не можете да регистрирате сметки за граѓаните на Руската Федерација
78. TikTok – масовна забрана за агресивни луѓе и т.н
79. Тојота – отпушта 2.600 вработени
80. УЕФА – откажување на финалето на Лигата на шампионите во Санкт Петербург, забрана за учество на сите клубови во Лигата на шампионите и Лигата на шампионите, раскинување на договорот со генералниот спонзор Газпром
81. UPS – целосна забрана за испорака
82. Universal Pictures – блок за дистрибуција на филмови
83. Виза – блокирање на банките под санкции
84. Волво – се повлече од Руската Федерација
85. Yandex – исклучување на акциите на компанијата од котации на Њујоршката берза
86. YouTube – блокирање на стотици RF канали и нивна монетизација
87. Ворнер Брос – ја откажува целата дистрибуција на филмови
88. Webmoney – забрана за трансакции
89. Фолксваген – излезе надвор од државата
90. Зум – одземање лиценци за развој на софтвер

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ