среда, април 17, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаНеколку наши државјани во Украина одбиле евакуација и побарале МНР да не...
spot_img

Неколку наши државјани во Украина одбиле евакуација и побарале МНР да не ги контактира

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, изјави дека 80% од Македонците во Украина се евакуирани или во тек е процес на евакуација. Осуммина чекаат на помош, од кои четири се луѓе со роднини во Македонија. 

Околу 20 лица не сакаат да се евакуираат, иако биле контактирани преку МНР. Четири лица од нив замолиле МНР да не ги контактира во врска со евентуална евакуација. 

Конзулатот во Украина продолжува со работа и дипломатите ќе останат таму се додека има потреба од тоа. 

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ