петок, септември 22, 2023
Google search engine
ПочетнаМакедонијаНа денешен ден е роден штипјанецот Киро Глигоров: Првиот претседател влезе во...
spot_img

На денешен ден е роден штипјанецот Киро Глигоров: Првиот претседател влезе во Гинис и беше прв носител на „Орденот на Република Македонија“

На денешен ден во 1917-та година во Штип е роден Киро Глигоров, првиот претседател на самостојна Република Македонија.

Бил претседател во два мандата од 1991 до 1999 година. По пензионирањето Киро Глигоров бил активен како публицист. Глигоров е автор на неколку дела, главно пишувани по завршувањето на неговиот мандат како претседател – „Македонија е сè што имаме“ (2001), „Атентат – ден потоа“ (2002), „Виорни времиња: Република Македонија реалност на Балканот“ (2004) и „Сите југословенски (стопански) реформи“ (2006).

Тој е основач и на фондацијата „Киро Глигоров“. Киро Глигоров беше најстариот македонски политички функционер. На 17 ноември 1999 година, кога заврши неговиот втор претседателски мандат, тој имаше 82 години, а во 2000 година Гинисовата книга на рекорди го забележа Глигоров како најстар претседател на држава во светот.

На 8 април 1993 година Глигоров првпат се обрати на македонски јазик на говорницата на Обединетите нации кога Република Македонија стана 181. членка на ОН. На 3 октомври 1995 година во 9 часот и 50 минути преживеа атентат со автомобил-бомба поставен на улицата „Македонија“ во непосредна близина на хотелот „Бристол“.

Во 2005 година стана прв носител на „Орденот на Република Македонија“.

Починал на 1 јануари 2012 година.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ