вторник, септември 26, 2023
Google search engine
ПочетнаМагазинЖивотМлечните производи станаа луксуз во Македонија, кравјо сирење 200 денари а урда...
spot_img

Млечните производи станаа луксуз во Македонија, кравјо сирење 200 денари а урда за 100 денари!

Поскапувањата никако да запрат по растот на цените на млекото, пораснаа и млечните производи.

Граѓаните велат дека цените на млечните производи се зголемени во просек по 20 денари за килограм. Нема веќе сирење под 200 денари за килограм и урдата од 100 денари за килограм.

Од млекарниците велат дека поскапувањето на млечните производи се должи на порастот на млекото, електрична енергија, транспортот.

Според сточарите, пак, откупната цена на суровото млеко сè уште не е зголемена, се очекува наскоро и таа да се зголеми и да има дополнителен раст на цената на млечните производи.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ