четврток, септември 21, 2023
Google search engine
ПочетнаМагазинЖивотМлад јутјубер загина во авионска несреќа на Исланд
spot_img

Млад јутјубер загина во авионска несреќа на Исланд

Њуман, кој снимал видеа за скејтборд за речиси 1,2 милиони претплатници на YouTube, разгледувал и снимал реклама на Исланд кога авионот во кој бил исчезнал на 3 февруари. Властите пронашле четири тела во неделата во езерото Тингвалаватн, во близина на главниот град Рејкјавик.

„Смртните останки на четири лица во езерото се пронајдени и лоцирани на длабочина од 37 метри или помалку“, се вели во соопштението на исландската полиција.

Џош беше познат по неговите смели видеа, вклучувајќи скокање со падобран од авион и тркање по планина. Едно видео со скејтбординг во 2020 година привлече повеќе од 106 милиони прегледи на YouTube.

“Џош ја претставува страната на човештвото што сите ние се стремиме да ја постигнеме. Начинот на кој тој не само што допре, туку влијаеше на животите беше неизмерен”, се вели во семејната објава на страницата на Њумен на Инстаграм.

„Во неговата потрага по авантура, жед за креативност и страст за лично размислување, тој навистина влијаеше на сите оние што ги допре. Додека светот плаче, треба да знаеме дека тој замина правејќи го она што го сакаше затоа што штотуку ја виде поларната светлина на Исланд за прв пат: „Ова е најсреќниот ден во мојот живот“, продолжува објавата.

Властите соопштија дека мисијата за извлекување на телото морала да биде прекината во неделата поради опасните временски услови, но ќе продолжи откако ќе се подобрат условите.

22-годишникот бил на Исланд за да снима комерцијални содржини заедно со белгискиот моден бренд „Suspicious Antwerp“, кој објавил соопштение на својата официјална веб-страница.

„Со голема тага известуваме дека патниците биле вработени во Suspicious Antwerp, двајца креатори на содржини и исландски пилот. Ние сме крајно вознемирени од веста и нашите мисли и молитви се со семејството и пријателите. правиме се што можеме за да помогнеме во овие тешки моменти“, напишале тие.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ