сабота, април 20, 2024
spot_img
ПочетнаМагазинЖивотМитови и вистини за зелениот лиснат зеленчук
spot_img

Митови и вистини за зелениот лиснат зеленчук

Кога сме на диета или едноставно се обидуваме да јадеме поздраво, зелениот лиснат зеленчук е една од првите намирници што ги вклучуваме во нашето мени. Богати со хранливи материи и нискокалорични, салатите делуваат како најдобра храна. Дали е тоа вистина?

Придобивките од зелениот лиснат зеленчук се неспорни, нивното вклучување во редовна исхрана е неопходно, но што ако ги конзумираме премногу? Понекогаш, во желбата да бидеме што е можно поздрави, не обрнуваме внимание на балансот на внесот на храна. Грешките ги плаќаме со лоши резултати.

Лесен за стомакот?

Вистина: Зелениот лиснат зеленчук е полн со растителни влакна, кои се одлични за нашето здравје, во ограничени количини. Сепак, во големи количини може да го преоптовари нашиот метаболизам.

Помага во хидрирање на телото?

Вистина: Високите количини на влакна, исто така, можат да поттикнат сувост на телото, што доведува до надуеност, болки во стомакот, па дури и болки во зглобовите.

Салатата е најдобриот оброк за вечера?

Вистина: Вашата вечера треба да биде најлесниот оброк во денот. Салатите го оптоваруваат дигестивниот систем бидејќи се конзумираат сурови. Најдобро би било да ги избегнувате за последниот дневен оброк или да јадете многу мала количина со некоја друга храна што доминира во тој оброк.

Богатството со растителни влакна помага за здравјето на вашата кожа и коса?

Вистина: Ова е вистина, но повторно ако сте умерени. Прекумерното внесување доведува до сушење на скалпот, истенчување на косата, па дури и губење.

Го подобрува варењето?

Вистина: Салатите првично ќе ви помогнат да изгубите тежина, но ако претерувате секојдневно, на долг рок можно е да имате проблеми со запек.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ