петок, април 19, 2024
spot_img
ПочетнаМакедонијаМета се закани дека ќе ги затвори Фејсбук и Инстаграм во ЕУ
spot_img

Мета се закани дека ќе ги затвори Фејсбук и Инстаграм во ЕУ

Во годишните финансиски извештаи на компанијата се наведува дека Мета не може да пренесува, складира и обработува податоци за своите европски корисници на сервери со седиште во САД и оти двете платформи ќе бидат затворени низ Европа.

Клучниот проблем за Мета е трансатлантскиот пренос на податоци регулиран со така наречениот „Штит за приватност” (Privacy Shield). Тековните договори за пренос на податоци се предмет на строги контроли во ЕУ.

Во својот годишен извештај до американската Комисија за хартии од вредност, Мета предупредува дека доколку не се усвои нова рамка и на компанијата не и се дозволува да користи тековни модели на договори „или алтернативи”, компанијата „најверојатно” веќе нема да може да нуди многу од неговите „најважни производи и услуги”, вклучувајќи ги Фејсбук и Инстаграм во земјите-членки на Европска Унија./МИА

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ