вторник, септември 26, 2023
Google search engine
ПочетнаМакедонијаМВР во засилена акција - Дури 58 возачи биле санкционирани
spot_img

МВР во засилена акција – Дури 58 возачи биле санкционирани

Во текот на вчерашниот ден (15.03.2023) во периодот од 14.00 до 20.00 часот од страна на секторите за внатрешни работи и патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, спроведена е акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на цела држава.

При контролата, санкционирани се 58 возачи. Од нив, 23 санкции за возење без возачка дозвола, седум мерки поради возење за време на прекршочна санкција (забрана за управување со моторно возило).

Во однос на возилата кај 55 констатирани се неправилности и преземени се мерки, од кои 12 за неисправни сопирачки, пет поради измината важност на сообраќајната дозвола.

За време на контролата санкционирани се и 118 други видови на прекршоци.
Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Текстот Акциска сообраќајна контрола, 58 санкционирани возачи, кај 55 возила констатирани неправилности е превземен од МАКФАКС.

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
Google search engine
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНО ОБЈАВЕНИ